آهنگ بی کلام

صبر کنید
فوریه 28, 2019 25 ترفند حرفه‏‌ای در Photoshop
🔹 کسانی که به گرافیک و نرم‌افزارهای آن علاقه دارند حتماً نام فتوشاپ، نرم‌افزار معروف شرکت Adobe را زیاد شنیده‌اند. شاید بسیاری این نرم‌افزار را بهترین برنامه برای اصلاح و تغییرات عکس‌های خود بدانند. پس دست به کار شوید و 25 ترفند بسیار مفید درباره این نرم‌افزار را بیاموزید.
➖ ➖ ➖ ➖ ➖ ➖

ترفند شماره 1: چگونه یک قسمت از یک سند را که از چند لایه تشکیل شده کپی کنیم
وقتی منطقه ای از یک سند را انتخاب کنید و برای انجام عمل کپی کلیدهای Ctrl+C را می فشارید آن منطقه تنها از لایه انتخابی کپی می‌شود. اما اگر شما بخواهید از تمام اجزای لایه ها در آن قسمت در یک لایه جدید کپی داشته باشید می‌توانید با افزودن کلید Shift به کلیدهای Ctrl+C این کار را انجام دهید.

ترفند شماره 2: اسناد خود را در کنار هم مشاهده کنید
در ابتدای تاریخ فتوشاپ (زمان زندگی دایناسورها!) وقتی تعدادی سند را باز می‌کنید فتوشاپ آن‌ها را به صورت جلوی هم نمایش می دهد. یعنی تصاویر یکی پس از دیگری در جلوی هم باز می‌شوند که این روش Cascading نام دارد. اما اگر بخواهید به طور مثال 4 تصویر باز شده خود را کنار هم قرار دهید کافیست از منوی Windows منوی Documents را باز کرده و گزینه Tile را انتخاب کنید.

ترفند شماره 3: حالت ارائه‌ی طرح به مشتری در فتوشاپ
زمان آن فرا رسیده که طرح نهایی خود را به مشتری نشان دهید اما دوست ندارید مشتری بداند که شما با فتوشاپ کار کرده‌اید. دلیل این امر این است که مشتری بلافاصله میگوید: “با فتوشاپ کار می‌کنید؟ همسایه من هم این برنامه را دارد!” و معنای این حرف این است که پس همسایه من هم می‌تواند این طرح را بدون صرف هزینه برایم انجام دهد. برای این که بتوانید از حالت ارائه تصویر در فتوشاپ بهره بگیرید می‌توانید کلید F را در صفحه کلید دو بار فشار داده و یک‌بار کلید Tab را بزنید. مشاهده می‌کنید که دور طرح را زمینه ای سیاه پوشانده و منوها حذف شده‌اند.

ترفند شماره 4: گردش بین اسناد
اگر با بیش از یک سند کار می‌کنید می‌توانید با فشردن کلیدهای Ctrl+Tab بین اسناد گردش کنید.

ترفند شماره 5: مشاهده‌ی لایه‌ی فعال و مخفی کردن بقیه لایه‌ها
اگر سند چند لایه ای دارید می‌توانید تنها لایه ای را که روی آن کار می‌کنید مشاهده کنید. این کار را می‌توانید با فشار کلید Alt و کلیک روی آیکن چشم در پالت Layers لایه مورد نظر انجام دهید. برای مشاهده مجدد تمامی لایه ها این کار را دوباره تکرار کنید.

ترفند شماره 6: ایجاد انتخاب‌های دایره شکل
زمانی که یک دایره رسم می‌کنید فتوشاپ دایره را به طور پیش‌فرض از نقطه ای که کلیک می‌کنید رسم می‌کند. شما می‌توانید با نگاه داشتن کلید Alt در زمان رسم دایره، دایره را از مرکز رسم نمائید. اگر می‌خواهید دایره شما کاملا گرد باشد می‌توانید از کلید Shift استفاده کنید.

ترفند شماره 7: حذف راهنماهای خط‌کشی
اگر در طرحتان ده ها راهنما برای خط‌کشی دارید و اکنون قصد حذف کردن آن‌ها را دارید لازم نیست آن‌ها را یکی یکی به بیرون از محیط سند درگ کنید، بلکه می‌توانید از منوی View گزینه Clear Guides را انتخاب کنید.

ترفند شماره 8: تغییر تنظیمات Quick Mask
اگر می‌خواهید رنگ قرمز در محیط Quick Mask محل انتخاب شما باشد یا اگر می‌خواهید از رنگ دیگری برای محیط Quick Mask استفاده کنید کافی است بر روی آیکنی که توسط آن وارد این محیط می شوید دابل کلیک کنید.

ترفند شماره 9: حرکت لایه‌ی انتخابی در بین لایه‌ها
با استفاده از کلید ]+Ctrl می‌توانید لایه انتخابی خود را به زیر لایه زیرین خود انتقال دهید و با کلید [+Ctrl می‌توانید لایه انتخابی را به بالای لایه‌های بالایی انتقال دهید.

ترفند شماره 10: مخفی کردن حالت انتخاب
برای این کار کافی است پس از انجام عمل انتخاب کلیدهای Ctrl+H را بفشارید. در این حالت انتخاب شما حذف نمی‌شود بلکه تنها از دید پنهان می‌گردد و با هر بار نگاه داشتن کلید موس بر روی آن یا درگ کردن آن دوباره ظاهر می‌گردد.

ترفند شماره 11: خلاص شدن از پیکسل‌های لبه‌ای سیاه یا سفید
اگر روی تصویری با ترکیبی از عکس‌های مختلف کار می‌کنید و تصویری را به آن اضافه می‌کنید که دارای زمینه سفید یا سیاه بوده است احتمالا لبه‌های آن دارای پیکسل‌های سفید یا سیاه است. برای خلاص شدن از این پیکسل ها از منوی Layer گزینه Matting و سپس بسته به رنگ مورد نظر یکی از گزینه‌های Remove White Matte یا Remove Black Matte را انتخاب کنید.

ترفند شماره 12: RGB و CMYK را هم‌زمان ببینید
اگر در حال کار روی یک سند RGB هستید و می‌دانید که تصویر به منظور چاپ در آخر به حالت CMYK در خواهد آمد، برای مشاهده تصویر نهایی در حالت CMYK و مقایسه آن با سند RGB فعلی می‌توانید از منوی Windows گزینه Document و سپس New Windows را انتخاب کنید. با این کار یک نمای دیگر از سند موجود باز می‌شود. به سند اصلی خود برگردید و به کار خود ادامه دهید. مشاهده می‌کنید که آنچه انجام می دهید روی سند CMYK شده نیز اعمال می‌شود.

ترفند شماره 13: راهنمای خط‌کشی را در محل دلخواه خود قرار دهید
اگر محل دقیقی را که می‌خواهید خطوط راهنما را روی آن‌ها قرار دهید می‌دانید می‌توانید با استفاده از منوی View و گزینه New Guide و وارد کردن محل قرارگیری آن‌ها در کادر محاوره این خطوط را در محل دقیق خود قرار دهید.

ترفند شماره 14: برگرداندن آخرین انتخاب
اگر انتخابی انجام داده‌اید و سپس از انتخاب خارج شده‌اید و حال پس از انجام یک سری عملیات متوجه شده‌اید که به انتخاب خود نیاز دارید، در صورتی که انتخاب دیگری پس از آن انجام نداده باشید می‌توانید با انتخاب Reselect از منوی Select آخرین انتخاب خود را ظاهر کنید.

ترفند شماره 15: تولید کپی‌ها
زمانی که دکمه یا زبانه یا هر چیز دیگری به وجود آوردید می‌توانید به سرعت آن را کپی کرده و به تعداد زیاد تکثیر کنید. ابتدا کلید Ctrl را نگه‌دارید و سپس روی لایه ای که می‌خواهید آن را کپی کنید کلیک نمائید. ( این کار انتخابی پیرامون هر آنچه در لایه است ایجاد می‌کند.) ، سپس Alt+Ctrl را نگه‌دارید و هر تعدادی که می‌خواهید درگ کنید.

ترفند شماره 16: سریع‌ترین راه از پیوند خارج کردن لایه‌ها
اگر تعداد زیادی از لایه ها را به هم پیوند( Link ) کرده‌اید و می‌خواهید سریعا آن‌ها را از حالت پیوند خارج کنید فقط کافی است کلید Alt را نگه‌دارید و مستقیماً روی آیکن قلموی کوچک در دومین ستون کنار لایه فعال کلیک کنید. این کار بلافاصله تمام لایه‌های متصل شده به لایه مذبور را از حالت پیوند خارج می‌کند.

ترفند شماره 17: برگشت به حالت‌های پیش‌فرض فتوشاپ
احساس می‌کنید که می‌خواهید تمام تنظیمات فتوشاپ به حالتی که Adobe در ابتدا تنظیم کرده بود برگردد؟ Shift+Alt+Ctrl را نگه‌دارید و سپس فتوشاپ را ببندید. یک کادر محاوره از شما می پرسد که آیا می‌خواهید تنظیمات فتوشاپ به صورت پیش‌فرض برگردد.

ترفند شماره 18: چطور متن‌های کوچک خود را بسازیم تا در وب واضح باشند
این امکان که Anti-Aliasing نام دارد در نوار Options ابزار تایپ قرار دارد که با دو عدد حرف a در کار یکدیگر نشان داده شده ست و حالت پیش‌فرض آن بر روی گزینه Sharp است. شما می‌توانید با تغییر این گزینه ها فونت کوچک خود را واضح تر کنید.

ترفند شماره 19: ترسیم خطوط مستقیم
اگر در ترسیم خطوط مستقیم با ابزارهای فتوشاپ مشکل دارید در هنگام رسم این خطوط کلید Shift را نگه‌دارید.

ترفند شماره 20: خط راهنمای خط‌کشی را تغییر جهت بدهید
اگر یک خط راهنمای خط‌کشی افقی دارید و می‌خواهید سریعاً آن را تبدیل به یک خط راهنمای عمودی نمایید کافی است کلید Alt را نگه داشته و بر روی خط راهنما کلیک کنید.

ترفند شماره 21: ایجاد لایه جدید در زیر لایه انتخابی
کافی است هنگام کلید بر روی آیکن New Layer کلید Ctrl را نگه‌دارید.

ترفند شماره 22: حذف لکه‌ها یا خراش‌های تصویر
اگر تصویری دارید که سطح آن دارای لکه، نقاط یا خراشهایی است یک ترفند کوچک برای حذف آن‌ها وجود دارد. روی ابزار Blur کلیک کنید. در نوار Options میزان Opacity ابزار را روی 20 % تنظیم و حالت Blend را به Lighten تغییر دهید و شروع به نقاشی روی خراش ها کنید. پس از چند ضربه متوجه می شوید که خراش ها به تدریج ناپدید می‌شوند.

ترفند شماره 23: ادغام لایه‌های مرئی در یک حرکت
برای این کار کافی است کلید‌های Ctrl+Shift+E را هم‌زمان فشار دهید.

ترفند شماره 24: گردش روی تصویر
در حالت Full Screen برای پرش به بالای تصویر کلید PageUp و برای پرش به پائین تصویر کلید PageDown را فشار دهید. برای پرش به سمت چپ تصویر کلید Ctrl+PageUP و برای پرش به سمت راست تصویر کلید Ctrl+PageDown را فشار دهید. برای پرش به گوشه بالای سمت چپ کلید Home و برای پرش به گوشه پائین سمت راست کلید End را فشار دهید.

ترفند شماره 25: کنترل یا Tracking
Tracking عبارت است از فضای بین یک گروه از حروف یا کلمات. برای تنگ کردن این فاصله به صورت بصری ( نه به صورت عددی ) یعنی حذف فاصله بین یک گروه از حروف، ابزار Type را بردارید و متن را‌‌های‌لایت کنید و سپس کلید جهت چپ + Alt را برای کم کردن فاصله و کلید جهت راست + Alt را برای اضافه کردن این فاصله فشار دهید.

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – –

◽ منبع :  tarfandestan.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *