آهنگ بی کلام

صبر کنید
دسامبر 21, 2019 چند روش ساده و کاربردی برای از بین بردن انواع لکه ها از روی لباس و پارچه

خیلی از ماها عاشق کاکائو، قهوه و سس کچاپ هستیم، البته تا وقتی که لباس ها و وسایل عزیزمان را لک نکنند! بیشتر اوقات از بین بردن لکه ها کار غیر ممکنی به نظر می رسد و ما فکر می کنیم که لباس یا وسایل پارچه ای مان را باید دور بیندازیم. اما دفعه ی دیگری که این اتفاق افتاد وحشت نکنید، چون این لکه ها و بسیاری از لکه های رایج را با استفاده از مواد و وسایلی که در خانه ی همه ی ما پیدا می شوند می توانیم به راحتی پا کنیم. در ادامه به روش هایی ساده و کاربردی برای از بین بردن انواع لکه ها می پردازیم.

 

۱ – عرق

عرق چند روش ساده و کاربردی برای از بین بردن انواع لکه ها از روی لباس و پارچه

مواد لازم :

 

1 – یک فنجان سرکه

2 – نیم فنجان جوش شیرین

3 – یک قاشق غذاخوری نمک

4 – یک قاشق غذاخوری هیدروژن پراکسید

روش کار: درون یک کاسه، سرکه و دو فنجان آب گرم بریزید و لباس را به مدت سی دقیقه در کاسه بخیسانید. در کاسه ی دیگری، بقیه ی مواد را آنقدر با یکدیگر مخلوط کنید تا تبدیل به خمیر شوند. لباس را از محلول آب و سرکه بیرون آورید و روی یک حوله بگذارید. خمیر به دست آمده را روی لکه بمالید و اجازه دهید ۲۵ دقیقه روی لباس بماند. سپس خمیر را از روی لباس پاک کنید و آن را با ماشین لباسشویی بشویید.

 

۲ – لکه های زرد و خاکستری بالش ها

لکه های بالش چند روش ساده و کاربردی برای از بین بردن انواع لکه ها از روی لباس و پارچه

مواد لازم :

 

1 – یک سهم پودر یا ژل لباسشویی

2 – یک سهم سفید کننده

3 – نصف سهم سدیم بوریک اسید یا بوراکس

روش کار : بالش ها را درون ماشین لباسشویی قرار دهید. همه ی مواد را با یکدیگر مخلوط کنید و ترکیب آن ها را داخل ماشین بریزید. ماشین لباسشویی را روشن کنید و آن را روی دمای حداقل ۴۰ درجه ی سانتیگراد و آبکشی اضافه تنظیم کنید. سپس بالش ها را در اتاقی با تهویه ی مناسب، روی یک بند رخت بگذارید یا آویزان شان کنید.

 

۳ – چربی

روغن روی لباس چند روش ساده و کاربردی برای از بین بردن انواع لکه ها از روی لباس و پارچه

مواد لازم :

 

1 – دستمال کاغذی

2 – پودر بچه یا آرد

3 – مایع ماشین ظرفشویی

4 – آب

روش کار : اضافه ی چربی را با دستمال کاغذی بگیرید. مقدار زیادی پودر بچه یا آرد را روی لکه بریزید و اجازه دهید که حدود ۱ ساعت روی آن بماند. آرد را پاک کنید و مقدار کمی مایع ظرفشویی و آب به لکه بزنید. پارچه را به آرامی با دست بمالید و سپس وسیله ی لک شده را به روش همیشگی تان با ماشین لباسشویی بشویید.

 

۴ – لکه های تشک تختخواب

لکه های تشک چند روش ساده و کاربردی برای از بین بردن انواع لکه ها از روی لباس و پارچه

مواد لازم :

 

1 – یک سهم جوش شیرین

2 – یک سهم صابون مایع

3 – برس

4 – صافی

5 – یک فنجان هیدروژن پراکسید

روش کار : روی تشک را جاروبرقی بکشید. جوش شیرین را درون صافی بریزید و صافی را روی تشک تکان دهید و سپس با استفاده از برس، جوش شیرین را به آرامی روی تشک بکشید. اجازه دهید جوش شیرین ۱۵ دقیقه روی تشک بماند، سپس با جاروبرقی جوش شیرین را از روی تشک پاک کنید. حالا باید روی لکه ها تمرکز کنید. ۱ فنجان هیدروژن پراکسید و ۱۰ میلی لیتر صابون مایع را درون یک بطری اسپری با هم مخلوط کنید (این ترکیب را باید بلافاصله بعد از درست کردن استفاده کنید). بطری اسپری را محکم تکان دهید و محتویاتش را روی لکه های تشک اسپری کنید. ۲۰ دقیقه صبر کنید. سپس قسمت های لک شده را با آب تمیز بشویید و سشوار بکشید.

 

۵ – سس کچاپ

لکه های سس چند روش ساده و کاربردی برای از بین بردن انواع لکه ها از روی لباس و پارچه

مواد لازم :

 

1- چاقو

2 – مایع ظرفشویی

3 – سرکه ی سفید

روش کار: اضافه ی کچاپ را با چاقو از روی پارچه بتراشید. یک لایه مایع ظرفشویی روی لکه بریزید و سپس سرکه ی سفید را به آن اضافه کنید. ۱۰ دقیقه صبر کنید و بعد پارچه را آنقدر زیر شیر آب بکشید تا لکه از بین برود.

 

۶ – رژ لب

رژ لب روی لباس چند روش ساده و کاربردی برای از بین بردن انواع لکه ها از روی لباس و پارچه

مواد لازم :

 

1- اسپری مو

2 – دستمال نم دار

روش کار : اسپری مو را به مقدار زیاد روی تمام لکه بزنید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه روی آن بماند. یک دستمال نمدار را به آرامی روی لکه بکشید. سپس وسیله ی لک شده را به روش همیشگی تان بشویید.

 

۷ – قهوه

لکه های قهوه چند روش ساده و کاربردی برای از بین بردن انواع لکه ها از روی لباس و پارچه

مواد لازم :

 

1 – آب سرد

2 – مایع ظرفشویی

روش کار : برای پاک کردن لکه های تازه ی قهوه، از پشت پارچه، روی قسمتی که لک شده آنقدر آب سرد بریزید تا لکه به طور کامل پاک شود. اگر این روش تأثیری نداشت، مخلوطی از مایع ظرفشویی و مقداری آب سرد را به لکه اضافه کنید و پارچه را به آرامی بمالید. ۳۰ دقیقه صبر کنید و دوباره پارچه را با دقت مالش دهید. سپس آن را با آب سرد بشویید.

 

۸ – جوهر

لکه های جوهر چند روش ساده و کاربردی برای از بین بردن انواع لکه ها از روی لباس و پارچه

مواد لازم :

 

1 – اسپری مو

2 – دستمال کاغذی یا پارچه ای

روش کار : اسپری مو را به مقدار زیاد روی لکه بزنید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه روی آن بماند. لکه را با دستمال کاغذی یا پارچه ای تمیز کنید و وسیله ای که لک شده را به روش همیشگی تان با ماشین لباسشویی بشویید.

 

۹ – گِل

لکه های گِل چند روش ساده و کاربردی برای از بین بردن انواع لکه ها از روی لباس و پارچه

مواد لازم :

 

1 – یک سهم سرکه

2 – یک سهم آب

روش کار : سرکه و آب را با یکدیگر مخلوط کنید و ترکیب آن ها را روی لکه بریزید. ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید. اگر لکه کمرنگ نشد، دوباره مخلوطی از سرکه و آب را روی آن بریزید و پارچه را به آرامی بمالید. سپس وسیله ای که لک شده را با ماشین لباسشویی بشویید.

 

۱۰ – کاکائو

لکه های کاکائو چند روش ساده و کاربردی برای از بین بردن انواع لکه ها از روی لباس و پارچه

مواد لازم :

 

1 – چاقو

2 – شیر

3 – آب سرد

4 – مایع لباسشویی

روش کار : اضافه ی کاکائو را با چاقو از روی پارچه بتراشید. مقداری شیر روی لکه بریزید و ۵ دقیقه صبر کنید. قسمتی که لک شده را زیر آب سرد بگیرید و با انگشت هایتان به آرامی بمالید. سپس روی لکه مایع لباسشویی بریزید و وسیله ای که لک شده را با ماشین لباسشویی بشویید.

 

۱۱ – چمن

لکه های چمن چند روش ساده و کاربردی برای از بین بردن انواع لکه ها از روی لباس و پارچه

مواد لازم :  سرکه

مقداری سرکه روی لکه بریزید و پارچه را به آرامی بمالید، سپس ۱۰ دقیقه صبر کنید. در انتها، وسیله ای که لک شده را به روش همیشگی تان با ماشین لباسشویی بشویید.

 

۱۲ – کرم پودر

لکه های کرم پودر چند روش ساده و کاربردی برای از بین بردن انواع لکه ها از روی لباس و پارچه

مواد لازم :

 

1 – گوش پاک کن

2 – الکل ضد عفونی کننده

روش کار : گوش پاک کن را درون الکل فرو برید، سپس آن را به آرامی روی لکه بکشید و این کار را آنقدر ادامه دهید تا لکه پاک شود.

 

۱۳ – خون

لکه های خون چند روش ساده و کاربردی برای از بین بردن انواع لکه ها از روی لباس و پارچه

مواد لازم :

 

1 – آب سرد

2 – نمک

3 – هیدروژن پراکسید

روش کار : درون یک کاسه، نمک را با آب مخلوط کنید. پارچه ی لک شده را به مدت ۱۰ دقیقه درون کاسه بخیسانید. سپس آن را از ظرف بیرون بیاورید و آب بکشید. روی لکه ها هیدروژن پراکسید بریزید. ۵ دقیقه صبر کنید و وسیله ای که لک شده را به روش همیشگی تان با ماشین لباسشویی بشویید.

 

۱۴ – سس خردل

لکه های سس خردل چند روش ساده و کاربردی برای از بین بردن انواع لکه ها از روی لباس و پارچه

 

منبع :  rooziato.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *