آهنگ بی کلام

صبر کنید
ژانویه 6, 2019 مترونوم چیست

تا حالا شده توی پارک یا توی حیاطتتون در حال راه رفتن باشید و همینطور که راه میرید به سنگفرشها دقت کنید؟ بعد سعی کنید راه رفتنتون را با سنگ فرشها هماهنگ کنید ؟ یعنی هر قدمی که بر میدارید پاتونو بزارید روی هرکدوم از جدولها . مثل جدولهای بازی (لی لی) . ذهن شما یه الگویی واسه خودش پیدا میکنه که مرتب بشه و هدفمند . بعد حتی قدمهاتونو میشمارید این مثال رو براتون زدم که بگم کار اصلی مترونوم همینه . به شما یه الگویی از ریتم میده که بتونید قطعات رو طبق یک الگوی منظم . هماهنگ کنید و تمپوی قطعه ای رو که مینوازید ثابت نگه دارید . به این صورت که ضربات پی در پی  ایجاد میکنه و به ذهن شما یه الگوی مرتب ریتمیک میده وشما روی ریتم مینوازید .

مترونوم یا ضرب شمار وسیله ای است برای ایجاد ضرب با سرعت دلخواه. معمولاً این سرعت دلخواه می تواند حدوداً در بازه ای بین 30bpm تا 280bpm ضرب بزند.

این وسیله در دو شکل مکانیکی و دیجیتالی وجود دارد و مدتیست که اپلیکیشن آن نیز ساخته شده است.

مترونوم پاندولی یا مکانیکی

مترونوم اولین بار در سال 1814 میلادی توسط مخترع آلمانی به نام “یوهان ملتس” ساخته و معرفی شد. طرزکارش به این شکله که مثل ساعت کوک میشه و با فنر و اجزای مکانیکی که مشابه اون تو ساعتهای شماطه دار است کوک میشه. و یه میله پاندول شکل داره که بعد از کوک کردن به چپ و راست حرکت میکنه و صدایی مثل (تیک تاک) تولید میکنه و یه وزنه روی این اهرم قرار داره که با بالا و پایین بردن اون وزنه سرعت ریتم مترونوم تغییر میکنه.
عیب این مدل مترونوم اینه که  قیمتش یکم بالاست و راحت نمیشه همه جا با خودمون ببریم . اما خوب اصل ریتم و صداس دیگه و حالت نوستالژیک و فاخری داره مثل گرامافون که دقیقا صدای صفحه اون از حرکات مکانیکی به اصوات شنیداری تبدیل میشه .

Metronome 2 مترونوم چیست

مترونوم دیجیتالی

با پیشرفت علم الکترونیک و دستگاه های دیجیتال « مترونوم های دیجیتالی » وارد بازار میشه با قیمت پایینتر و حجم کمتر که با استقبال خوبی هم روبرو شد . قابلیت جالبی که این مدل داره به غیر از مترونوم ، تیونر هم داخل این دستگاه است این دستگاه با یه باطری قلمی راه اندازی میشه . داخلش یه اسپیکر کوچک قرار داره که صدای تیک تاک مترونوم رو به صورت بیب بیب تولید میکنه و سرعت ریتم اون با دکمه های روی اون قابل تنظیمه. در شکل زیر یه نمونه ازاین این رو مشاهده میکنید .

Metronome 3 مترونوم چیست

اپلیکیشن مترونوم

اما تکنولوژی بازهم ادامه داد و کوتاه نیومد و کار رو باز برای ما راحتتر کرد . با پیشرفت علم نرم افزار و تلفن های همراه هوشمند ، « اپلیکیشن مترونوم » برای سیستم عامل های مختلف تولید شد . با قیمت خیلی ناچیز و حتی دانلود به صورت رایگان . که واقعا این مدل خیلی به صرفه است . کم حجم ، رایگان و اینکه همه جا دنبالتونه و میشه گفت هشتاد درصد نوازندگان از این اپلیکیشنها استفاده میکنند. در شکل زیر تصاویر این اپلیکیشن ها رو مشاهده میکنید .

Metronome app 1 مترونوم چیست

Metronome app 2 مترونوم چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *