آهنگ بی کلام

صبر کنید
ژوئن 20, 2020 سُرِش (portamento)

سُرِش (portamento)

سُرِش (portamento) فنی در اجرای موسیقی است که در آن نوازنده یا خواننده محدوده‌ای صوتی را به صورت سراندن و با گذر از همه بسامدهای آن اجرا می‌کند.

نام غربی آن از عبارت ایتالیایی «portamento della voce» (حمل آوا) گرفته شده‌است که از سده ۱۷ میلادی رواج یافته است. تقلید از سرش، از همان دوران در ویولن و سازهای بادی انجام گرفت.

 

سُرِش نغمه‌ای (glissando) :

glissando سُرِش (portamento)

گلیساندو، لَغْزه، یا سُرش نغمه‌ای (به ایتالیایی: glissando) فنی در اجرای موسیقی است که در آن، نوازنده محدوده‌ای صوتی را به صورت سُراندن و با گذر از همهٔ نغمه‌های قابل اجرای یک ساز در آن محدوده اجرا می‌کند.

اجرای آن بر روی ساز، با سُرانیدن انگشت در طول سیم از پایین به بالا یا به‌عکس انجام می‌شود. در سُرش نغمه‌ای، روش اجرای گام به صورتی است که هر نُت به نُتِ قبلی یا بعدیِ آن چسبیده باشد.

 

سُرِش زخمه‌ای (pizzicato) :

پیتزیکاتو (به ایتالیایی: pizzicato) یا سُرِش زخمه‌ای (به انگلیسی: pizzicato slide) در موسیقی، نوعی اجرای زخمه‌ای که در آن هم‌زمان با زخمهٔ دست راست، دست چپ با حرکت بر دستهٔ ساز به بالا و پایین سُرانیده می‌شود.

این فن موسیقی، بسته به ساز، تفاوت‌هایی می‌کند. در سازهای زهیِ کمانی، سُرشِ زخمه‌ای با انگشت انجام می‌شود و در پیانو گهگاه این کار با دستکاریِ سیم‌های پشت پیانو صورت می‌گیرد.

نواختن زیاد به این روش باعث پینه بستن انگشتان می‌شود.

 

سُرِش (portamento) ✅

منبع :  ویکیپدیا

 

🎵 قابل ذکر است که وبسایت ایزی موزیکال با در بر داشتن انواع آهنگ بی کلام ، منبع و مرجع خوبی برای تمرین خوانندگی و همچنین صداسازی و سلفژ است.
کافیست به بخش آهنگهای بی کلام این وبسایت مراجعه کنید و از بین صدها آهنگ بی کلام در سبک های مختلف، آهنگ های مورد علاقه خود را انتخاب و تهیه کنید ، و با آنها هر روز تمرین کنید ، و یا در مهمانی ها و جمع ها، هنر خود را به دیگران نشان دهید.

 

آهنگ بی کلام خوانندگان ایرانی

آهنگ بی کلام خوانندگان خارجی

انواع بیت (Beat) رپ ، ترپ ، هیپ هاپ

 

کانال تلگرام ایزی موزیکال :

Teleg Address Logo 2 سُرِش (portamento)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *