آهنگ بی کلام

صبر کنید
می 28, 2020 راهنمای خرید استند میکروفون و تجهیزات جانبی

راهنمای خرید استند میکروفون و تجهیزات جانبی

امروزه استند میکروفون و لوازم جانبی بسیاری به بازار عرضه می‌شوند. به همین دلیل در این مطلب سعی می‌کنیم انواع مختلف استندهای میکروفون، تجهیزات مرتبط با آن‌ها و نکات مهم درباره‌ی کیفیت و کاربردهای آن‌ها را بررسی کنیم.

 

استند میکروفون استاندارد

ممکن است استندهای میکروفون متفاوتی را روی استیج مشاهده کرده باشید. هرچند ساده‌ترین آن‌ها، استندهای استاندارد هستند که برای ضبط اجراهای وکال و بسیاری کاربردهای ابتدایی دیگر استفاده می‌شوند. استندهای ارزان‌قیمت بسیاری در بازار وجود دارند. اما برای دوام و کیفیت بیشتر، بهتر است به سراغ ارزان‌ترین گزینه نروید. در ادامه به چند نکته ضروری درباره‌ی استندهای میکروفون اشاره می‌کنیم.

 

ارتفاع

ارتفاع اکثر استندها قابل تنظیم است. هرچند محدوده‌ی قابل دسترسی آن‌ها ممکن است متفاوت باشد. محدوده‌ی دسترسی استاندارد بین ۹۰ تا ۱۶۵ سانتی‌متر است. هرچند برخی از استندها می‌توانند بسیار کوتاه‌تر و بلندتر باشند. به عنوان مثال برخی از استندها برای نصب میکروفون در مقابل کیک‌درام طراحی شده‌اند و بین ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر ارتفاع دارند. همچنین استندهایی هستند که بیشتر از ۳ متر ارتفاع دارند و برای ضبط صدای ارگان و گروه کر طراحی شده‌اند.

Mic Stand راهنمای خرید استند میکروفون و تجهیزات جانبی

راهنمای خرید استند میکروفون و تجهیزات جانبی

کلاچ

یکی دیگر از بخش‌های مهم استند، مکانیسمی به نام کلاچ است که ارتفاع استند را تنظیم می‌کند. کلاچ‌ها به دو دسته‌ی پیچی و قفل‌شونده تقسیم می‌شوند. اکثر استندها مجهز به پیچ برای تنظیم ارتفاع هستند. اگر پیچ ارزان‌قیمت باشد باید زمان زیادی را برای محکم‌کردن آن صرف کنید و گاهی ممکن است استند هرگز به خوبی محکم نشود. هرچند پیچ‌های باکیفیت‌تر از جمله quarter-turn clutch با کمترین حرکت و به سرعت محکم می‌شوند. کلاچ‌های قفل‌شونده نیز با فشردن یک کلید قابل تنظیم هستند.

یک نوع دیگر از کلاچ‌ها که بیشتر در بوم‌های استودیویی کاربرد دارد،‌ پیچ کششی است، که معمولا فشاری را به محل اتصال وارد می‌کند و از این راه میله را ثابت نگه می‌دارد. چنین کلاچ‌هایی به سختی تنظیم می‌شوند و معمولا در تجهیزاتی استفاده می‌شوند که نیازمند تنظیم سریع و لحظه‌ای نیستند. در کنار این بسیاری از بوم‌ها از دیسک کوچکی در پایه‌ی خود برای تنظیم زاویه بهره می‌برند.

به یاد داشته باشید که پیش از تنظیم استند خود، کلاچ را به اندازه‌ی کافی شل کنید. این کار نه تنها دقت جابجایی را بیشتر می‌کند، بلکه عمر تجهیزات استند را نیز افزایش خواهد داد.

پایه

استندهای استاندارد ممکن است مجهز به پایه‌ی مسطح یا سه‌پایه باشند. پایه‌های مسطح معمولا از جنس فولاد هستند و به دلیل سنگین‌بودن از افتادن میکروفون جلوگیری می‌کنند. این پایه‌ها ممکن است دایره‌ای یا مثلثی شکل باشند. به دلیل وزن زیاد، این استندها قابلیت جابجایی چندانی ندارند. استندهای مجهز به سه‌پایه معمولا سبک‌تر هستند و به دلیل پهن‌تر بودن پایه با ثبات‌تر نیز هستند. بسیاری از استندهای مینی‌مایک دارای پایه‌ی مسطح هستند و به این ترتیب فضای کمتری را اشغال می‌کنند.

استندهای سه‌پایه در ابعاد مختلف عرضه می‌شوند و اکثر استودیوها به دلیل کاربرد بیشتر، این استندها را به سایر نمونه‌ها ترجیح می‌دهند. اگر وزن میکروفون را روی یکی از پایه‌ها (به جای دوتا از پایه‌ها) متمرکز کنید، استندهای سه‌پایه بسیار باثبات خواهند بود. همچنین می‌توانید دو استند سه‌پایه را (با تنظیمات صحیح) در فضایی بسیار نزدیک کنار یکدیگر قرار دهید.

 

وزن و قابلیت جابجایی

بسیاری از عوامل در وزن و قابلیت جابجایی یک استند تاثیرگذار هستند. همچنین باید توجه کنید که یک پایه‌ی سبک‌تر الزاما قابلیت جابجایی بیشتری ندارد. استندهای سبک وزن زیادی وجود دارند که برای مسافرت مناسب نیستند. به این دلیل که دوام لازم را ندارند و به اندازه‌ی کافی باثبات نیستند که در اجرای استیج کاربرد داشته باشند. امکاناتی مانند میله‌های باکیفیت، کلاچ‌های قوی و سه‌پایه‌ی مناسب وزن استند را بیشتر می‌کنند. اما چنین استندهایی برای جابجایی بسیار مناسب‌تر هستند.

 

استندهای میکروفون خاص

بوم‌های استودیو

بوم‌ها به شکلی طراحی شده‌اند که میکروفون را بالاتر از درامز، گروه‌های کر و ارکسترها نگه دارند. بسیاری از این استندها بسیار سنگین هستند و تا ۲ متر ارتفاع دارند. در زمان خرید بوم بهتر است به دنبال وزنه‌ای قابل تنظیم باشید که وزن بالای بوم را در تعادل نگه دارد. همچنین بهتر است بوم شما مجهز به پایه‌ی چرخ‌دار باشد که جابجایی آن را ساده‌تر می‌کند.

Mic Stand 2 راهنمای خرید استند میکروفون و تجهیزات جانبی

راهنمای خرید استند میکروفون و تجهیزات جانبی

 

بوم‌های پخش (برادکست)

بوم‌های برادکست برای استفاده در رادیو و تلویزیون طراحی شده‌اند و از نسخه‌ی حرفه‌ای‌تر سیستمی استفاده می‌کنند که در لامپ‌های مطالعه کاربرد دارند. به این ترتیب می‌توانید میکروفون خود را به سرعت جابجا کنید. با استفاده از این میکروفون‌ها می‌توانید در اطراف میز خود به راحتی جابجا شوید و میکروفون را به سادگی نزدیک به خود نگه دارید. اکثر بوم‌های برادکست به میز می‌چسبند و دارای شاک‌دیسپرشن‌هایی هستند که از جابجایی لرزش از میز به میکروفون جلوگیری می‌کند. همچنین این استندها اکثرا کابل را در کنار بدنه ثابت نگه می‌دارند.

Mic Stand 3 راهنمای خرید استند میکروفون و تجهیزات جانبی

راهنمای خرید استند میکروفون و تجهیزات جانبی

 

لوازم جانبی

لوازم جانبی مختلفی برای استفاده به همراه استندها در بازار عرضه می‌شوند. از جمله دسته‌های بوم که طول استند را بیشتر می‌کنند و وزنه‌هایی که به تعادل پایه کمک می‌کنند. در ادامه برخی از محبوب‌ترین لوازم جانبی را مشاهده می‌کنید.

 

دسته‌ی بوم

دسته‌های بوم به استند متصل می‌شوند و دسترسی میکروفون به فضاهای مختلف را بیشتر می‌کنند. به یاد داشته باشید که بوم‌های ارزان قیمت اکثرا کیفیت مناسبی ندارند. به همین دلیل سخت‌تر در جای مناسب قرار می‌گیرند و زودتر خراب می‌شوند. درحالی که بوم‌های باکیفیت، باثبات‌تر نیز هستند و به شما اجازه می‌دهند که بدون نگرانی از افتادن میکروفون، آن را جابجا کنید.

Mic Stand 4 راهنمای خرید استند میکروفون و تجهیزات جانبی

راهنمای خرید استند میکروفون و تجهیزات جانبی

 

پاپ فیلترها

پاپ فیلتر یکی از مهم‌ترین امکانات جانبی برای ضبط وکال است. یک پاپ فیلتر باکیفیت، صداهایی که خارج از محدوده‌ی مناسب هستند را کمتر می‌کند و از ایجاد پراکسیمیتی افکت (بیس بیش از حد در زمان نزدیک شدن به میکروفون) جلوگیری می‌کند. این فیلترها از مواد اولیه‌ی مختلفی از جمله نایلون، فوم و گاهی فلزهای بسیار پیشرفته ساخته شده‌اند. پاپ فیلترهای فلزی معمولا کیفیت مناسب‌تری دارند. هرچند خرید یک فیلتر نایلون ساده بسیار بهتر از عدم استفاده از آن‌ها است.

Pop Filters راهنمای خرید استند میکروفون و تجهیزات جانبی

راهنمای خرید استند میکروفون و تجهیزات جانبی

 

میله‌های استریو

میله‌های استریو به شما اجازه می‌دهند که دو میکروفون یا بیشتر را روی یک استند میکروفون قرار دهید. بسیاری از آن‌ها کارکرد ساده‌ای دارند و دو میکروفون را در حالت XY قرار می‌دهند. هرچند برخی دیگر دارای ابزارهای اندازه‌گیری بسیار دقیقی هستند و به شما اجازه می‌دهند میکروفون‌ها را در فاصله‌ها و زاویه‌های متفاوت قرار دهید. لوازم جانبی دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها میکروفون‌ها را در حالتی مشابه درخت دکا جاگذاری کنید.

Stereo Bars راهنمای خرید استند میکروفون و تجهیزات جانبی

راهنمای خرید استند میکروفون و تجهیزات جانبی

 

آداپتورهای جداشونده

اگر به طور مداوم میکروفون را از استند جدا می‌کنید، آداپتورهای جداشونده انتخاب بسیار مناسبی هستند. این آداپتورها دو قسمت دارند و به پیچ‌های استاندارد ۵/۸ اینچ در بالای استند وصل می‌شوند. با استفاده از آن‌ها می‌توانید میکروفون خود را به سرعت از دسته جدا کنید و مجددا آن را به مکان اول خود برگردانید. همچنین می‌توانید با استفاده از این آداپتورها، تعداد زیادی میکروفون را به سرعت امتحان کنید.

Spliable راهنمای خرید استند میکروفون و تجهیزات جانبی

راهنمای خرید استند میکروفون و تجهیزات جانبی

 

Gooseneck ها

Gooseneckها کمتر شناخته شده هستند. هرچند بسیار کاربرد‌ی‌اند. این میله‌های کوچک باعث می‌شوند که بتوانید به سادگی موقعیت میکروفون را تغییر دهید. همچنین با استفاده از آن‌ها می‌توانید میکروفون را در مکان‌هایی قرار دهید که در حالت عادی به آن‌ها دسترسی ندارید. Gooseneckها برای ضبط صدای درامز و گیتار آکوستیک بسیار مناسب هستند. به این دلیل که می‌توانید میکروفون را بدون جابجایی استند خیلی سریع جابجا کنید.

Gooseneck راهنمای خرید استند میکروفون و تجهیزات جانبی

راهنمای خرید استند میکروفون و تجهیزات جانبی

 

اتاقک‌های وکال پرتابل

اگر نیازمند ضبط صدا در مکان‌هایی غیر از استودیوی حرفه‌ای هستید، اتاقک‌های ضبط پرتال یکی از بهترین لوازم جانبی هستند. این وسیله به استند شما وصل می‌شود و یک ابر متراکم را در مقابل میکروفون قرار می‌دهد. به این ترتیب صدا پیش از پیچیدن در اتاق توسط این ابر جذب می‌شود و فضای آکوستیکی مناسب را برای ضبط صدا ایجاد می‌کند. به این ترتیب یک فضای آماتور به تجربه‌ی ضبطی مناسب تبدیل می‌شود.

Portable Vocal Room راهنمای خرید استند میکروفون و تجهیزات جانبی

راهنمای خرید استند میکروفون و تجهیزات جانبی

 

ابزارهای وصل‌شدنی

ابزار کاربردی بسیاری برای اتصال به استند میکروفون در بازار موجود هستند. از جمله پایه‌هایی برای نگهداری دفتر نت، تبلت، گوشی‌ موبایل و حتی لیوان و هدفون. اگر در زمان اجرا به متن ترانه، چارت آکوردها و اطلاعاتی از این دست نیاز دارید، یکی از بهترین امکانات، خرید یک پایه‌ی نت برای استند میکروفون است.

 

کیف و کاور

جابجایی استند کار دشواری نیست. اما اگر بخواهید چندین استند را همزمان جابجا کنید ممکن است با مشکل مواجه شوید. می‌توانید تمامی استندها را در یک یا دو کیف جا دهید و به این ترتیب به سادگی آن‌ها را در زمان سفر جابجا کنید. این کیف‌ها همچنین از استند در مقابل ضربه و آسیب‌دیدگی محافظت خواهند کرد.

 

راهنمای خرید استند میکروفون و تجهیزات جانبی ✅

منبع :  music.khafan.company

 

🎵 قابل ذکر است که وبسایت ایزی موزیکال با در بر داشتن انواع آهنگ بی کلام ، منبع و مرجع خوبی برای تمرین خوانندگی و همچنین صداسازی و سلفژ است.
کافیست به بخش آهنگهای بی کلام این وبسایت مراجعه کنید و از بین صدها آهنگ بی کلام در سبک های مختلف، آهنگ های مورد علاقه خود را انتخاب و تهیه کنید ، و با آنها هر روز تمرین کنید ، و یا در مهمانی ها و جمع ها، هنر خود را به دیگران نشان دهید.

 

آهنگ بی کلام خوانندگان ایرانی

آهنگ بی کلام خوانندگان خارجی

انواع بیت (Beat) رپ ، ترپ ، هیپ هاپ

 

کانال تلگرام ایزی موزیکال :

Teleg Address Logo 2 راهنمای خرید استند میکروفون و تجهیزات جانبی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *